Κορυφαίος αθλητής των Βαλκανίων ο Τζόκοβιτς, δεύτερος ο Πετρούνιας

Δεύτερος καλύτερος αθλητής της Βαλκανικής Χερσονήσου για το 2015 αναδείχθηκε ο Λευτέρης Πετρούνιας, στο ετήσιο δημοψήφισμα που διοργανώνει το Βουλγαρικό Πρακτορείο Ειδήσεων.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κόσμου και Ευρώπης στους κρίκους, ο οποίος αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής της Ελλάδας από τον ΠΣΑΤ, έλαβε 45 βαθμούς στην ψηφοφορία, στην οποία συμμετέχουν δέκα εθνικά πρακτορεία ειδήσεων των Βαλκανίων, μεταξύ των οποίων και το ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Μακράν κορυφαίος με 90 βαθμούς ήταν για πέμπτη διαδοχική χρονιά ο Σέρβος τενίστας Νόβακ Τζόκοβιτς, ισοφαρίζοντας το σχετικό ρεκόρ που κατέχει η θρυλική Ολυμπιονίκης του άλματος σε ύψος Στέφκα Κοσταντίνοβα.

Την τρίτη θέση με 37 βαθμούς πήρε ο Βόσνιος Αμέλ Τούκα, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 800μ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Πεκίνου.