Κοσμοπλημμύρα στο Κεντάκι για την κηδεία του Μοχάμεντ Άλι

Χιλιάδες κόσμου από όλα τα μέρη του πλανήτη βρίσκονται στο Κεντάκι των Ηνωμένων Πολιτειών για την κηδεία του Μοχάμεντ Άλι.

Η διαδρομή προς το νεκροταφείο ήταν στρωμένη με ροδοπέταλα ενώ ο γνωστός ηθοποιός και φίλος του Μοχάμεντ Άλι, Γουίλ Σμιθ, ήταν ένας από όσους κουβάλησαν στον ώμο τους το φέρετρο.

Τον επικήδειο θα εκφωνήσει ο Μπιλ Κλίντον ενώ στην κηδεία του θρυλικού μποξέρ έδωσαν το παρών μεγάλοι ηγέτες.

Ο Μοχάμεντ Άλι αποσύρθηκε οριστικά από την ενεργό δράση το 1981, έχοντας φτάσει συνολικά στις 56 νίκες, με μόλις πέντε ήττες και κατακτώντας τρεις φορές τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή βαρέων βαρών καθώς και ένα χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1960.

Υπήρξε ο πρώτος πυγμάχος που κατέκτησε τρεις φορές τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή, τον οποίο υπερασπίστηκε με επιτυχία συνολικά 19 φορές. “Έφυγε” από τη ζωή στα 74 χρόνια του, έπειτα από μάχη με το Πάρκινσον για πάνω από 30 χρόνια.