Νίκη του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι

Νικητής αναδείχτηκε ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι των”αιωνίων” με τελικό σκορ 2-1.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν ελάχιστες καλές φάσεις, αρκετά λάθη και πολύ σκληρά φάουλ. Στο 49ο λεπτό οι πράσινοι προηγήθηκαν μετά από αυτογκόλ του Μαζουάκου, κι ενώ ένα λεπτό νωρίτερα οι ερυθρόλευκοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να σκοράρουν με τον Ντουρμάζ, ο οποίος σούταρε, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ.

Το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού στο β’ ημίχρονο ανέβασε τον ρυθμό στο παιχνίδι και το δεύτερο γκολ στο 78′ του Πέτριτς ουσιαστικά το «τελείωσε».

Στο τελευταίο λεπτό ο Τσόρι εκτελεί φάουλ με εξαιρετικό τρόπο και νικά τον Στιλ για το 2-1.

Κίτρινες: Σαντάνα (Ολυμπιακός), Πέτριτς (Παναθηναϊκός), Λαγός (Παναθηναϊκός), Νάνο (Παναθηναϊκός), Zέκα (Παναθηναϊκός), Xάρα (Ολυμπιακός), Σίλντεφελντ (Παναθηναϊκός), Μανιάτης (Ολυμπιακός).

Οι ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Χουχούμης, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Λαγός (76′ Μέντες), Ζέκα, Πράνιτς, Καρέλης (61′ Ατζαγκούν), Πέτριτς, Μπεργκ.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Κοτσόλης, Χουχούμης, Κλωναρίδης, Μαυρίας, Νίνης.

Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Σαντάνα, Σιόβας, Ελαμπντελαουΐ, Μανιάτης, Μιλιβόγεβιτς, Ντουρμάζ (85′ Αφελάι), Ντοσεβί (75′ Τσόρι), Φορτούνης (65′ Χάρα), Μήτρογλου.