Άγιαξ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ

Στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ που θα γίνει στην Σουηδία στις 24 του μηνός, πέρασαν Άγιαξ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι Ολλανδοί τα… χρειάστηκαν στην έδρα της Λιόν καθώς έχασαν με 3-1, ενώ στο πρώτο ματς ο Άγιαξ είχε επιβληθεί με 4-1.

Αυτό σημαίνει πως αν οι Γάλλοι πετύχαιναν ένα ακόμη γκολ, το ματς θα πήγαινε στην παράταση. Το γκολ όμως αυτό για την ομάδα του Μπρούνο Τζενέσιο δεν ήρθε ποτέ, παρά το γεγονός πως στο 84ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο.

Έτσι, η ομάδα του Πίτερ Μπος θα αγωνιστεί σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης, μετά από 21 χρόνια, όταν έπαιξε με αντίπαλο την Γιουβέντους σ’ αυτόν του Τσάμπιονς Λιγκ.

Γκολ: 45ο λεπτό με πέναλντι και 45’+1 με πλασέ Λακαζέτ, 81ο λεπτό με κεφαλιά Γκεζάλ – 27ο λεπτό με πλασέ Ντόλμπεργκ

Κόκκινη Κάρτα: 84ο λεπτό Φίρχεφερ

ΛΙΟΝ (Τζενέσιο): Άντονι Λόπες, Ραφαέλ, Εν’Κουλού, Ντιακαμπί, Μορέλ, Τολισό, Γκοναλόν, Κορνέ, Βαλμπουενά, Φεκίρ, Λακαζέτ.

ΑΓΙΑΞ (Μπος): Ονανά, Φέλτμαν (65ο λεπτό Τέτε), Ντάβινσον Σάντσες, Ντε Λιχτ, Φίρχεφερ, Σένε, Κλάασεν, Ζιγές, Μπερτράν Τραορέ, Γιουνές, Ντόλμπεργκ.

manchester-united-1

Με «καρδιοχτύπι» πέρασε στον τελικό και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Θέλτα, την οποία είχε νικήσει με 1-0 στην Ισπανία, με τους φιλοξενούμενους του Εντουάρντο Μπερίζο να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση στο 96ο λεπτό με τον Γκουινέτι.

Γκολ:
17ο λεπτό με κεφαλιά Φελαϊνί – 85ο λεπτό με κεφαλιά Ρονκάγλια

Κόκκινες Κάρτες: 88ο λεπτό Μπεγί και Ρονκάγλια

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Μουρίνιο): Ρομέρο, Βαλένσια, Μπεγί, Μπλιντ, Νταρμιάν, Αντέρ Ερέρα, Φελαϊνί, Πογκμπά, Λίνγκαρντ (86ο λεπτό Ρούνεϊ), Μχιταριάν (77ο λεπτό Κάρικ), Ράσφορντ (89ο λεπτό Σμόλινγκ).

ΘΕΛΤΑ (Μπερίζο): Σέρχιο Άλβαρεθ, Ούγκο Μάγιο, Καμπράλ, Ρονκάγλια, Χόνι Κάστρο, Ραντόγια (68ο λεπτό Μπονγκοντά), Πάμπλο Ερνάντες, Βας (46ο λεπτό Χοθαμπέντ), Ιάγο Άσπας, Σίστο (80ο λεπτό Μπουβού), Γκουιντέτι.