Νίκησε ο Αστέρας Τρίπολης την ΑΕΚ με 1-0 στο ΟΑΚΑ

Ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε με 1-0 την ΑΕΚ χάρις στο γκολ του Δημήτρη Παπαδόπουλου στο 89ο λεπτό, με το πρώτο τέρμα του στο πρωτάθλημα για την αρκαδική ομάδα, παύοντας ταυτόχρονα το αήττητο που διατηρούσαν στην έδρα τους οι «κιτρινόμαυροι».

Στο δεύτερο παιχνίδι του Γκουστάβο Πογέτ στον πάγκο των «κιτρινόμαυρων» ο διεθνής επιθετικός «κέρασε δηλητήριο» τον Ουρουγουανό προπονητή, κι ας προερχόταν η ομάδα της Πελοποννήσου από ένα επίπονο και απαιτητικό (επίσης νικηφόρο) παιχνίδι απέναντι στον ΑΠΟΕΛ την περασμένη Πέμπτη. Το συγκρότημα του Στάικου Βεργέτη έχει διαρκώς ανοδική πορεία, φαίνεται πια να βαδίζει ξανά σίγουρα και σταθερά, ενώ με τους τρεις βαθμούς πέρασε την ΑΕΚ και βρίσκεται πια στην τέταρτη θέση, τέσσερις βαθμούς πίσω από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και πίεσαν στα πρώτα λεπτά τον Αστέρα, που όμως είναι μια εξαιρετικά οργανωμένη και, πλέον, έμπειρη ομάδα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι εύκολα ή δύσκολα όχι μόνο να αντιπαρέρχονται, αλλά και να βγαίνουν μπροστά αρκετά συχνά, σύμφωνα με τα όσα αναφέρει το naftemporiki. Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα καταγράφηκε στο 16ο λεπτό, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου ο Κολοβέτσιος βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και ανάγκασε τον Μπαντή σε δύσκολη απόκρουση στη δεξιά γωνία του.

Ο Αστέρας ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 28΄, καθώς σε εκτέλεση κόρνερ του Μάσα και άστοχη έξοδο του Μπαρόχα η μπάλα έμεινε στην περιοχή του αλλά ο Γιόχανσον απέκρουσε λίγο πριν από την τελική γραμμή το (ασθενικό) σουτ που επιχείρησε πέφτοντας ο Παντελιάδης. Καλά στημένοι οι Αρκάδες, δεν επέτρεπαν στην ΑΕΚ να απειλήσει ούτε από τις πτέρυγες ούτε από τον άξονα, με αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυροι» να προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί μέσω των στατικών φάσεων.

Έτσι, στο 33΄ ο Γκάλο ανάγκασε τον Μπαντή σε νέα επέμβαση στη δεξιά γωνία του εκτελώντας απευθείας ένα φάουλ, ενώ στο 37΄ και σε νέα εκτέλεση του Μάνταλου ο Αραβίδης δεν κινήθηκε προς την μπάλα νομίζοντας πως θα καταλογιστεί οφ σάιντ, που όμως αν και ήταν δεν σημειώθηκε και η φάση πέρασε. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπαντής έπεσε στα πόδια του Αραβίδη που έμπαινε μόνος και αποσόβησε τον κίνδυνο, για να χάσει τη μεγάλη ευκαιρία ο Αστέρας στο 44΄: στη σέντρα του Μάσα στο δεύτερο δοκάρι ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπαρόχα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Βάργκας να αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, καθώς σε φάουλ που του έκανε ο Λανθαρότε κλώτσησε τον αντίπαλό του πεσμένος στο έδαφος και ο Κουκουλάκης τον απέβαλε.

Παρά το μειονέκτημα, πάντως, η ΑΕΚ ξεκίνησε επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του Αστέρα, όταν στο 54΄ ο Μπαρμπόσα υποχρέωσε τον Μπαντή σε νέα θετική επέμβαση, ενώ στο 59΄ ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε το ίδιο σε φάουλ του Μάνταλου.

Προϊόντος του χρόνου η ορμή των γηπεδούχων άρχισε να φθίνει, την ώρα που ο αντίπαλός τους ανέβαινε μέτρα στο γήπεδο και με καλή κυκλοφορία προσπαθούσε μεθοδικά να βρει την ευκαιρία για τη «ζημιά», με τον Κουκουλάκη να ακυρώνει γκολ του Παπαδόπουλου με κεφαλιά στο 74΄ για επιθετικό φάουλ του Μπερτόλιο στον Γκάλο.

Στο 81΄ και σε αναστάτωση στην περιοχή της ΑΕΚ η μπάλα στρώθηκε εξαιρετικά στον Μάσα, που σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία, αλλά στο 89΄ ο Παπαδόπουλος με προβολή «σκότωσε» την ΑΕΚ, κι ενώ είχε προηγηθεί ασθενής απόκρουση του Μπαρόχα στο σουτ του Φούντα.

Γκολ: 89′ Παπαδόπουλος (Αστέρας)

Κίτρινες: Κουρμπέλης (Αστέρας), Μπαρμπόσα (ΑΕΚ), Μπερτόλιο (Αστέρας), Γκάλο (ΑΕΚ), Μάνταλος (ΑΕΚ)

Κόκκινες: 45+2′ Βάργκας (ΑΕΚ)

Δοκάρια:

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογιέτ): Μπαρόχα, Σοϊλέδης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Γκάλο, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπαρμπόσα (70′ Μπουονανότε), Μάνταλος (85′ Κορδέρο), Βάργκας, Αραβίδης (70′ Κρισάντους)

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Ιγκλέσιας, Κουρμπέλης, Μάσα (85′ Φούντας), Μπερτόλιο, Λανθαρότε (68′ Φερνάντεζ), Παπαδόπουλος