Βαριά ήττα για την Εθνική Ελπίδων στην Πορτογαλία

Πολύ βαριά ήττα με 0-4 γνώρισε η Εθνική Ελπίδων από την Πορτογαλία στο γήπεδο της Ξάνθης, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2015-2017, στο ντεμπούτο του Αντώνη Νικοπολίδη στον πάγκο της.

Η Πορτογαλία ήταν πολύ ανώτερη απέναντι σε ασύνδετη και ανομοιογενή ομάδα, όπως ήταν η ελληνική απόψε στα Πηγάδια κι έφτασε σε μια ευρείας έκτασης νίκη, που ήταν η τρίτη σε ισάριθμους αγώνες στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης, ενώ για την Ελλάδα ήταν η πρώτη ήττα σε δύο παιχνίδια.

Το γκολ του 19χρονου άσου της Μπενφίκα Γκονζάλο Γκουέδες στο 45΄ «έκοψε τα πόδια» των διεθνών, που κατέρρευσαν στην επανάληψη, όταν και δέχθηκαν άλλα τρία τέρματα από τους Ζέλσον Μάρτινς στο 50΄, Ζοάο Κανσέλο στο 87΄ και Γκονζάλο Πασιένσα στις καθυστερήσεις.

Πηγή: naftemporiki.gr