Euro 2016: Έγραψε ιστορία ο Γουέιν Ρούνεϊ

Με τον Γουέιν Ρούνεϊ να γράφει ιστορία και να είναι έτοιμος να κάνει δικό του ένα μεγάλο ρεκόρ, η Αγγλία έκανε κι απόψε… πάρτι στα προκριματικά του Euro 2016.

Τα “τρία λιοντάρια” του Ρόι Χότζσον έκαναν μια… “χαψιά” το αδύναμο Σαν Μαρίνο εκτός έδρας, καθώς επικράτησαν 6-0 με τον αρχηγό να ανοίγει το σκορ στο 13ο λεπτό και να φτάνει στα 49 τέρματα με την Εθνική ομάδα, φτάνοντας τον Σερ Μπόμπι Τσάρλτον στην κορυφή των σκόρερ όλων των εποχών στο αγγλικό αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Το 0-2 ήρθε στο 30ό λεπτό με αυτογκόλ του Κρίστιαν Μπρόλι, ενώ στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου ο Ρος Μπάρκλεϊ έγραψε το 0-3, για να ακολουθήσουν άλλα τόσα γκολ από τους Τίο Γουόλκοτ (68΄, 78΄) και Χάρι Κέιν(77΄), όπως αναφέρει το αναλυτικό ρεπορτάζ του naftemporiki. Σε άλλο αγώνα του 5ου ομίλου η Εσθονία νίκησε τη Λιθουανία 1-0 με γκολ του Κονσταντίν Βασίλιεφστο 71΄ και με τους τρεις βαθμούς έφτασε στους 10 και παραμένει στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Πολύ μεγάλη νίκη, επίσης με 1-0, σημείωσε και η Ρωσία επί της Σουηδίας στη Μόσχα, στο πλαίσιο του 7ου ομίλου, στο πρώτο παιχνίδι της μετά την αποπομπή του Φάμπιο Καπέλο. Οι Ρώσοι, με τον Λεονίντ Σλούτσκι να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο τους, ήταν βελτιωμένοι και με καλύτερη ψυχολογία, φτάνοντας στο πολύτιμο γκολ στο 38ο λεπτό με τον Αρτέμ Τζιούμπα.

Με το τρίποντο η “αρκούδα” έφτασε στους 11 βαθμούς και παρέμεινε στην τρίτη θέση, πλησιάζοντας όμως στον πόντο τους Σκανδιναβούς, για τους οποίους ο Έρικ Χάμρεν χρησιμοποίησε για 30 λεπτά ως αλλαγή τον Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος πήρε τη θέση του Πιερ Μπένγκτσον στο 60΄, ενώ οΤζίμι Ντουρμάζ έπαιξε σε όλο το παιχνίδι.