Με μεγάλη επιτυχία και ποσοστό ρεκόρ 93% ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 7 Μαϊου ο εμβολιασμός κατά της Covid-19 στην Ηρωϊκή Νήσο Κάσο. Το όμορφο νησί της Δωδεκανήσου πρόλαβε την επιχείρηση «Γαλάζια Ελευθερία», που και αυτή θα φέρει θετικά αποτελέσματα στα νησιά της χώρας μας.
Η συμμετοχή του κόσμου ήταν μεγάλη. Η αντιμετώπιση της πανδημίας από την αρχή της μέχρι σήμερα. υπήρξε παράδειγμα προς μίμηση από τους κατοίκους του νησιού.
Έτσι δικαιωματικά και πανάξια η ΚΑΣΟΣ είναι Covid Free – Covid Safe νησί!
Ετοιμη να υποδεχθεί τους χιλιάδες απανταχού Κασιώτες και φίλους της ανά τον κόσμο.
![](https://politisonline.com/wp-content/uploads/2021/05/ppi-2-300x225.jpg)
![](https://politisonline.com/wp-content/uploads/2021/05/ppi-3-292x300.jpg)
![](https://politisonline.com/wp-content/uploads/2021/05/ppi-12-225x300.jpg)
![](https://politisonline.com/wp-content/uploads/2021/05/ppi-6-300x225.jpg)
- Συνολικά εμβολιάστηκαν 750 συνάνθρωποι μας στην 1η δόση και 802 στην 2η δόση
- Δεν χάθηκε καμία δόση εμβολίου
- Το Λιμενικό Κάσου συνέβαλε στην μεταφορά των εμβολίων στο νησί
- Ο Επισμηναγός Μιχαήλ Μαρμάρου ήταν ο υπεύθυνος για την εφοδιαστική αλυσίδα των νησιών και χειρίστηκε άψογα όλη τη διαδικασία
- Οι αρμόδιες αρχές αποφάσισαν από την αρχή της διαδικασίας να χρησιμοποιηθεί το εμβόλιο της Pfizer
- Ο πλοίαρχος του επιβατηγού πλοίου «Πρέβελης» εμβολιάστηκε στην Κάσο
- Υπήρξε μια μερίδα αναποφάσιστων που στο τέλος μετατοπίστηκαν και στο τέλος εμβολιάστηκαν
- Τελικά η Κάσος από την αρχή μέχρι το τέλος ήταν και είναι Covid free – Covid – safe νησί
- Και η Σταυρούλα Κωνσταντάκου βοήθησε στην καθαριότητα και την τάκη στο ΠΠΙ Κάσου
Η πρώτη 5αδα που εμβολιάστηκε
![](https://politisonline.com/wp-content/uploads/2021/05/ppi-4-225x300.jpg)
«Υπήρξε άμεση συνεργασία όλων των φορέων που ενεπλάκησαν στον εμβολιασμό της Ηρωικής Νήσου Κάσου, δηλ. του Π.Π.Ι ΚΑΣΟΥ, της κεντρικής και της τοπικής πολιτικής προστασίας και του Δήμου.
![](https://politisonline.com/wp-content/uploads/2021/05/ego-2-300x264.jpg)
![](https://politisonline.com/wp-content/uploads/2021/05/kassos-2-1-225x300.jpg)
Για τον εμβολιασμός και τον σχεδιασμό ο κ. Τσούπης αναφέρει «Έπρεπε να κάνουμε ένα πλάνο, μια καλή οργάνωση για να μπορέσουμε να εμβολιάσουμε όσο γίνεται μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού της Κάσου.
![](https://politisonline.com/wp-content/uploads/2021/05/ppi-9-225x300.jpg)
Χαριτωμενη Μηνά – Νοσηλεύτρια
«Ο εμβολιασμός του Covid-19 ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για όλους μας. Θεωρούμε ότι δώσαμε το 100% των δυναντοτήτων μας, ώστε να επιτευχθεί με μεγάλη επιτυχία ένας σωστός εμβολιασμός στο νησί μας.