Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Αργεντινή σε ματς «θρίλερ» επί της Γαλλίας στη Ντόχα

Η Αργεντινή είναι η νέα Παγκόσμια πρωταθλήτρια επικρατώντας 4-2 στα πέναλτι της Γαλλίας, σε έναν «ονειρικό» τελικό.

Προηγήθηκε η Αργεντινή χάρη σε γκολ του Μέσι στο 23′ με πέναλτι, και του Ντι Μαρία με πλασέ στο 36′. Η Γαλλία έφερε το ματς στα ίσια με δυο γκολ του Εμπαπέ στο 80′ με πέναλτι και 81 με γυριστό σουτ, στέλνωντας το παιχνίδι στην παράταση.

Το πρώτο μέρος της παράτασης έληξε χωρίς τέρματα, ενώ στο 109′ ο Μέσι έκανε το 3-2 για την Αργεντινή. Ο Εμπαπέ όμως με δεύτερο πέναλτι σημείωσε το 3-3 στο 118′ κάνοντας χατ τρικ.