Η βαθμολογία του πρωταθλήματος μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού - Συνεχίζει πρώτος ο Παναθηναϊκός

Με την αναμέτρηση Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ (1-2) ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική της Super League, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να «οδηγεί» την κούρσα του πρωταθλήματος.

Απόψε διεξήχθη στο «Γ. Καραϊσκάκης» το παιχνίδι μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να φεύγουν με το «διπλό», αφού επικράτησαν με 1-2 των ερυθρόλευκων. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το αυτογκόλ του Παπασταθόπουλου και το τέρμα του Νάρεϊ, με τους γηπεδούχους να έχουν ισοφαρίσει με γκολ του Χάμες Ροντρίγκεζ στο 37ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ πλέον βρίσκεται μόνος στην 4η θέση με 15 βαθμούς, αφήνοντας μια θέση πίσω με 14 βαθμούς τον Ολυμπιακό. Ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός (24β.),  επικράτησε της Λαμίας 0-2 στο «Αθανάσιος Διάκος» και έκανε το 8/8, σ’ ένα παιχνίδι που οι πράσινοι έκαναν πέντε αναγκαστικές αλλαγές.

Η δεύτερη της βαθμολογίας ΑΕΚ (18β.) κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον αξιόμαχο Ατρόμητο στην «Αγιά Σοφιά», με τέρμα του Άμραμπατ στο 94ο λεπτό, ο οποίος ευστόχησε από την «άσπρη βούλα», σε πέναλτι που κέρδισε ο Πέτρος Μάνταλος. Ο Βόλος (17β.) παραμένει στην 3η θέση, με τους Θεσσαλούς να κερδίζουν (2-1) με ανατροπή τον Λεβαδειακό το περασμένο Σάββατο (15/10).