Ο Τσιτσιπάς γράφει ιστορία περνώντας στους «32» του Wimbledon!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει το ταξίδι του στο Γουίμπλεντον γράφοντας τη δική του ιστορία.

Ο Έλληνας τενίστας προκρίθηκε στην φάση των «32» του λονδρέζικου Grand Slam, επικρατώντας στα πέντε σετ του Γιάρεντ Ντόναλντσον (Νο55 στο ταμπλό). Επόμενος αντίπαλός του είναι ο Τόμας Φαμπιάνο, που έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τον Στάνισλας Βαβρίνκα με 7-6 (7), 6-3, 7-6 (6).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να «γυρίσει» στο 5ο σετ ένα ματς που έμοιαζε χαμένο, για να πάρει μια τεράστια πρόκριση και να μπει για πρώτη φορά στην καριέρα του στους «32» ενός Grand Slam. Αύριο (6/7 στις 13:30) διεξάγεται ο αγώνας με τον Ιταλό Φαμπιάνο, ο οποίος έχει έρθει από τα προκριματικά.

Ο 19χρονος πρωταθλητής μας, Νο31 του ταμπλό και 35 της ATP, έχασε ένα προβάδισμα με 2-0 σετ, έμεινε πίσω με μπρέικ στο αποφασιστικό πέμπτο σετ, στο τέλος όμως πανηγύρισε τη νίκη με 6-3, 6-2, 3-6, 4-6, 6-3.