Στους «4» του Κυπέλλου η ΑΕΚ – Νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό (βίντεο)

Η ΑΕΚ είναι εκείνη που κέρδισε στον μεγάλο αγώνα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Χιμένεθ κέρδισε με 2-1 τους Πειραιώτες στο ΟΑΚΑ, καταφέρνοντας έτσι σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία στο Καραϊσκάκη να πάρει το εισιτήριο που οδηγεί στους «4» της διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο δεν επιφύλλασε συγκινήσεις. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0, με τους δύο προπονητές να μη ρισκάρουν ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο, ρίχοντας το βάρος στην τακτική.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους απέναντι σε έναν άνευρο Ολυμπιακό και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0.

Ο Χριστοδουλόπουλος με άπιαστη κεφαλιά στο 57ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, ενώ στο 73′ ο Αραούχο, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στο 83′ με κεφαλιά του Ταχτσίδη και μπήκε προσωρινά στη διεκδίκηση της πρόκρισης, η οποία τελικά κατέληξε στα χέρια των γηπεδούχων, αφού δεν άλλαξε κάτι στα λεπτά που απέμεναν μέχρι το τέλος.