Όρθια η Εθνική στη Βοσνία - «Xρυσός» βαθμός για τα μπαράζ

Η Εθνική ομάδα έκανε κατάθεση ψυχής στην έδρα της Βοσνίας και με την λευκή ισοπαλία που απέσπασε κατάφερε να κρατηθεί στη 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018, διατηρώντας παράλληλα και τις ελπίδες της να διεκδικήσει την πρωτιά από το Βέλγιο.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Πέτρο Μάνταλο στο 82′ σε υποδειγματική αντεπίθεση για να πάρουμε το τρίποντο που θα άλλαζε τα δεδομένα στον όμιλο.

Κι ενώ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν είχε συμβεί το παραμικρό, στο φινάλε αντικείμενο που πετάχτηκε από την εξέδρα χτύπησε τον Γιάννη Γιαννιώτα, ενώ οι οπαδοί της Βοσνίας κινήθηκαν απειλητικά εναντίον των 30 Ελλήνων που βρέθηκαν στις κερκίδες με την επέμβαση της αστυνομίας να είναι άμεση.

90’+4′: Φάουλ του Τζέκο στον Παπασταθόπουλο.

90’+3′: Έχουν τελειώσει κι οι καθυστερήσεις… Ο Μανιάτης αντί του Φορτούνη στην τελευταία αλλαγή

90′ +2′: Ακόμη 60 δευτερόλεπτα για το τέλος

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων κι ο Κουρμπέλης παίρνει τη θέση του Μάνταλου!

90′: Σέντρα του Βίστσα ο Τζέκο παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνά ψηλά άουτ

89′: Αντεπίθεση για την Ελλάδα με το σουτ του Σταφυλίδη να κοντράρει στα σώματα.

88′: Το εκτελεί ο Βίστσα ο Καρνέζης κάνει κακή έξοδο αλλά οι Βόσνιοι δεν μπορούν να το εκμεταλλευτούν.

87′: Κόρνερ για τη Βοσνία που ξύπνησε μετά τη χαμένη ευκαιρία του Μάνταλου.

85′: Το κόρνερ εκτελέστηκε κι ο Βίστσα έκανε νέα σέντρα με τον Μπίτσαξιτς να πιάνει την κεφαλιά και τον Καρνέζη να διώχνει εκπληκτικά με το ένα χέρι!

84′: Σουτ του Τζέκο με τα ακροδάχτυλα ο Καρνέζης διώχνει σε κόρνερ.

82′: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΧΑΜΕΝΗ ευκαιρία για την Ελλάδα σε υποδειγματική αντεπίθεση από τον Μάνταλο. Οι Μήτρογλου, Φορτούνης, Δώνης έκρυψαν τη μπάλα ο τελευταίος έκανε το γύρισμα κι ο Μάνταλος μόνος του απέναντι από τον Μπέγκοβιτς έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι! Εδώ χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία να βάλουμε τις βάσεις ακόμη και για την πρώτη θέση!

81′: Ο Βίστσα βγήκε από τα αριστερά κι έκανε το γύρισμα με την Βοσνία να κερδίζει κόρνερ και το γήπεδο να ξυπνά μετά από ώρα.

80′: Προσπαθεί η Βοσνία αλλά η ελληνική άμυνα κρατά με σχετική άνεση κι απομένουν δέκα λεπτά συν τις καθυστερήσεις.

77′: Αλλαγή στην αλλαγή για την Βοσνία με τον Μπέσιτς να παίρνει τη θέση του Κόντρο.

76′: Σέντρα του Μήτρογλου ο Φορτούνης για ένα κλικ δεν πρόλαβε τη μπάλα στην πιο μεγάλη στιγμή της Εθνικής!

75′: Κενό στην ελληνική άμυνα, ευτυχώς ο Τζέκο πλασάρει άψυχα.

74′: Νέα εξαιρετική προσπάθεια του Δώνη, ο οποίος κερδίζει το κόρνερ, αλλά η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου καταλήγει άουτ.

73′: Καλή προσπάθεια, αλλά πολύ κακή σέντρα από τον Τάσο Δώνη.

Η κούραση πλέον είναι φανερή στις προσπάθειες και των 22 ποδοσφαιριστών καθώς ας μην ξεχνάμε είμαστε στο τέλος της σεζόν.

69′: Ντούμιτς αντί Σούνιτς στην Βοσνία

67′: Ο Μήτρογλου κλέβει αλλά όντας μόνος του αντί να φύγει μπροστά προς την εστία έκοψε στα πλάγια κι έχασε τη μπάλα

65′: Κίτρινη κάρτα στον Γιάγιαλο που γκρέμισε τον Φορτούνη.

62′: Κόρνερ για την Βοσνία πολύ κακή εκτέλεση από τον Πιάνιτς.

61′: Τώρα ο Δώνης κερδίζει την κάρτα του Μπίτσαξιτς

60′: Κίτρινη στον Δώνη για σκληρό φάουλ στον Σούνιτς.

58′: Ο Ζέκα κλέβει ψηλά, αλλά ενώ ο Μήτρογλου είναι μόνος του ο Βράνιες κόβει την πάσα του με αυτοθυσία!

56′: Ο Δώνης ελίχθηκε από τα αριστερά και επιχείρησε το σουτ κερδίζοντας το κόρνερ. Κακή εκτέλεση από τον Φορτούνη.

55′: Μία ακόμη αποτυχημένη προσπάθεια της ελληνικής ομάδας να επιτεθεί, αλλά ο Τζιόλης κλέβει ξανά τη μπάλα

52′: Ο Βίστσα προσπαθεί να απειλήσει αλλά βγαίνει γρήγορα ο Καρνέζης

50′: Με δέκα παίκτες η Εθνική το τελευταίο δίλεπτο, αλλά τώρα ο Δώνης παίρνει τη θέση του Μπακασέτα. Ντεμπούτο για τον άσο της γαλλικής Νις.

Ο Μπακασέτας ζητά από τον Σκίμπε να περιμένει, αλλά ο Δώνης έχει πάρει θέση για να περάσει ως αλλαγή.

48′: Στο χορτάρι ο Μπακασέτας μετά από εναέρια διεκδίκηση της μπάλας. Πιάνει το πέλμα του και δείχνει να πονάει αρκετά. Ο Δώνης παίρνει εντολή για να μπει στο παιχνίδι!

46′: Έναρξη του β’ ημιχρόνου

45’+2′: Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να μένει το 0-0 και την Βοσνία να έχει δύο σημαντικές φάσεις στο 12′ και στο 22′ αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Καρνέζης αντέδρασε σωστά.

44′: Ο Ριτσόλι δεν δίνει χέρι του Βράνιες στο ημικύκλιο της περιοχής και η Ελλάδα κερδίζει κόρνερ. Ο Παπασταθόπουλος παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Μπέγκοβιτς δεν ανησυχεί.

41′: Λάθος του Τζιόλη και αντεπίθεση της Βοσνίας με τον Παπασταθόπουλο να κόβει την τελευταία στιγμή τον Γιάγιαλο. Είναι η τρίτη φορά που από δικό μας λάθος οι Βόσνιοι γίνονται επικίνδυνοι για την ελληνική εστία.

39′: Κόρνερ για την Βοσνία και νέο κόρνερ από την παρέμβαση του Μανωλά. Κεφαλιά του Τζέκο η μπάλα άουτ

38′: Ο Μήτρογλου έκλεψε κι από τον Τζιόλη η μπάλα έφτασε στον Τοροσίδη, αλλά το σουτ με το αριστερό κακό του πόδι ήταν άστοχο.

36′: Κόρνερ για την ελληνική ομάδα ο Μανωλάς πήρε την κεφαλιά, ωστόσο μη έχοντας καλή ισορροπία την έστειλε άουτ.

34′: Εκτελεί το φάουλ ο Πιάνις η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Καρνέζη!

Το Βέλγιο άνοιξε το σκορ στην έδρα της Εσθονίας με τον Μέρτενς.

33′: Λάθος του Φορτούνη η μπάλα φτάνει στον Τζέκο με τον Παπασταθόπουλο να κάνει το φάουλ εμποδίζοντας τον να πασάρει στον αμαρκάριστο Γιάγιαλο, αλλά δέχεται την κίτρινη κάρτα. Κι οι δύο κεντρικοί αμυντικοί παίζουν πλέον “κιτρινισμένοι”, ενώ ο Παπασταθόπουλος με αυτή την κάρτα χάνει το επόμενο παιχνίδι με την Εσθονία στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

29′: Σέντρα του Μάνταλου διώχνουν οι αμυντικοί, χωρίς όμως να απομακρύνουν τη μπάλα, αλλά κι ο Μπακασέτας δεν μπόρεσε να ευνοηθεί για να απειλήσει τον Μπέγκοβιτς.

27′: Πρώτη τελική για την Ελλάδα με τον Ζέκα. Ο ελληνοποιημένος άσος είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά πάνω από την εστία της Βοσνίας.

24′: Νέα μεγάλη επέμβαση από τον Καρνέζη! Ο Κόντρο ευνοήθηκε από τις… κόντρες κι από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ με τον Έλληνα κίπερ να διώχνει με το πόδι!

21′: Ο Λούλιτς, που χτύπησε στη φάση με τον Τοροσίδη δεν μπορεί να συνεχίσει και στη θέση του μπαίνει ο Κόντρο!

Αμυντικά με εξαίρεση τη φάση του 12ου λεπτού δεν έχουν κινδυνέψει, αλλά στο δημιουργικό κομμάτι παίρνουμε χαμηλό βαθμό…

16′: Πρώτη στιγμή έντασης με τον Ριτσόλι να υποδεικνύει φάουλ του Τοροσίδη στον Λούλιτς και τους Μανωλά, Ζουκάνοβιτς να δέχονται κίτρινη κάρτα για την… κοκορομαχία που είχαν.

14′: Κόρνερ για την Βοσνία και νέο κόρνερ από την παρέμβαση του Μήτρογλου. Διώχνει ο Μανωλάς και κερδίζει και το πλάγιο.

12′: Κάθετη του Ιμπίσεβιτς στον Βίστσα ο Καρνέζης βγήκε ταχύτατα και έδιωξε με το σώμα στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα!

9′: Ο Τοροσίδης κλέβει ψηλά, κερδίζει το φάουλ κι ο Φορτούνης θα γεμίσει προς την περιοχή, αλλά η μπάλα καταλήγει σε πλάγιο

8′: Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι με την Εθνική να μην έχει απειληθεί και να μην έχει απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Αυτοί είναι οι 30 ηρωικοί Έλληνες οπαδοί που έχουν βρεθεί στην Ζένιτσα για να στηρίξουν την προσπάθεια της Εθνικής.

4′: Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής το παιχνίδι με τους Βόσνιους να προσπαθούν να πιέσουν ψηλά.

2′: Φάουλ του Τζιόλη στον Τζέκο λίγα μέτρα κάτω από το χώρο της μεσαίας γραμμής, φέρνει το γέμισμα με την ελληνική άμυνα να απομακρύνει

1′: Έναρξη του αγώνα με την ελληνική ομάδα στη σέντρα

21:43: Αποδοκιμασίες απ’ όλο το γήπεδο κατά την ανάκρουση του Εθνικού ύμνου της Ελλάδας

21:42: Περίπου 10.000 φίλοι της Βοσνίας βρίσκονται στο «Bilino Polje» (η UEFA έκοψε για λόγους ασφαλείας περίπου 5.000 εισιτήρια) ενώ ανάμεσα τους και 30 περίπου Έλληνες

21:40: Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων είναι στην φυσούνα και σε λίγο θα κάνουν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο

-Μία μόλις ήττα μετρά η Εθνική ομάδα στις 7 αναμετρήσεις με τους Βόσνιους στο παρελθόν. Αυτή σημειώθηκε στις 22 Μαρτίου 2013 για την προκριματική φάση του Μουντιάλ της Βραζιλίας (όπου προκριθήκαμε τελικά αμφότεροι), ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια έχουμε τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

-Η τελευταία ισοπαλία σημειώθηκε στις 14 Νοεμβρίου 2016 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων που ήταν αρκετά επεισοδιακός και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με το γκολ του Γιώργου Τζαβέλλα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι ενδεκάδες
Βοσνία (Μεχμέντ Μπαζντάρεβιτς): Μπέγκοβιτς, Μπίτσακτσιτς, Σούνιτς, Βράνιες, Ζουκάνοβιτς, Βίστσα, Πιάνιτς, Γιάγιαλο, Λούλιτς, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο.
Στον πάγκο για τη Βοσνία: Σέχιτς, Πίριτς, Τσότσαλιτς, Ντούμιτς, Τσίμιροτ, Μπέσιτς, Μεντουνγιάνιν, Στεβάνοβιτς, Μπάγιτς, Κόντρο, Πρσιτς, Χότζιτς
Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Σταφυλίδης, Τζιόλης, Ζέκα, Φορτούνης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Μήτρογλου.
Στον πάγκο για την Ελλάδα: Καπίνο, Γιαννιώτης, Μανιάτης, Ρέτσος, Κουτρουμπής, Σιώπης, Βέλλιος, Διαμαντάκος, Κουρμπέλης, Γιαννιώτας, Δώνης, Οικονόμου

6. Γιβραλτάρ 0 (2-22)

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας
**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς