"Πράσινο" φινάλε στο θρίλερ του ΟΑΚΑ

Το 1-1 στις νίκες στην σειρά των τελικών της Basket League με τον Ολυμπιακό, έκανε ο Παναθηναϊκός, με τους “ερυθρόλευκους” να παίζουν χωρίς τον κλινήρη Βασίλη Σπανούλη.

Οι “πράσινοι” επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 84-80, με τον Νίκο Παππά και τον Μάικ Τζέιμς να αποτελούν τους μεγάλους πρωταγωνιστές της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ.

Ο πρώτος σκόραρε τους 10 από τους 16 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, όπου πέτυχε και ένα κρίσιμο γκολ -φάουλ (καλάθι και μια βολή) για το 78-71 στο 38ο λεπτό.

Ο Αμερικανός γκαρντ από την άλλη, και ενώ οι “ερυθρόλευκοι” είχαν πλησιάσει στο καλάθι στα 55 δευτερόλεπτα με τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη (78-76), νίκησε τον Κώστα Παπανικολάου σκοράροντας για το 80-76 στα 35,7 δευτερόλεπτα.

Στην επόμενη φάση ο Κεμ Μπιρτς αστόχησε σε φόλοου, με αποτέλεσμα ο Νικ Καλάθης με δύο βολές να διαμορφώσει το 84-78.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, είχε μια τελευταία ευκαιρία να διεκδικήσει τις λιγοστές της ελπίδες για νίκη, όταν ο Έρικ Γκριν κέρδισε φάουλ σε προσπάθειά του για τρεις.

Ο κορυφαίος όμως των Πειραιωτών, μέτρησε 2/3 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Κυριακή στο ΣΕΦ.

Διαιτητές: Πηλοΐδης-Μάνος-Παναγιώτου

Tα δεκάλεπτα: 17-20, 41-39, 59-53, 84-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2τρ.), Ρίβερς 9 (1), Τζέιμς 14, Φώτσης, Παππάς 16 (1), Φελντέιν 6 (2), Γκιστ 2, Γκάμπριελ 8 (2), Μπουρούσης 12 (6ριμπ.), Καλάθης 8 ( 10ριμπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 21 (5/6τρ. 7ριμπ.), Μπιρτς 1 (7ριμπ.), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 3 (1), Ουότερς 2, Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 15 (3/12διπ. 2τρ. 6ριμπ.), Παπανικολάου 12 (5/5διπ. 0/5τρ. 7ριμπ.), Μάντζαρης 9 (1τρ. 6ασ.).