Κιτρινόμαυρη κορυφή - Οι υποψήφιοι αντίπαλοι της ΑΕΚ στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Η τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ βρήκε την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την κατάκτηση της κορυφής που την οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ένωση νίκησε με 2-1 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με τον Σέρχιο Αραούχο να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ στο 81ο λεπτό με γυριστή κεφαλιά.

Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ, έχασε στην Τούμπα με 3-2. Πάντως, η ΑΕΚ θα εξασφάλιζε έτσι και αλλιώς την πρώτη θέση, αφού ο ΠΑΟΚ τιμωρήθηκε με ποινή -6 βαθμών εξ’ αιτίας των επεισοδίων που έγιναν στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας.

Πανιώνιος-ΑΕΚ 1-2

Γκολ: 21ο λεπτό Μασούρας-34ο λεπτό Μάνταλος, 81ο λεπτό Αραούχο

Κίτρινες Κάρτες: 40ο λεπτό Μπεν, 90’+4′ Λάμπρου-28ο λεπτό Τσιγκρίνσκι, 61ο λεπτό Γαλανόπουλος, 62ο λεπτό Βράνιες, 90’+6′ Βινίσιους

Κόκκινες Κάρτες: 57ο λεπτό Μπεν (Δεύτερη κίτρινη)-64ο λεπτό Χριστοδουλόπουλος (Απευθείας κόκκινη)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Γκιοατά (78ο λεπτό Ταπόκο), Ρισβάνης, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (85ο λεπτό Μαχμούτοβιτς), Μασούντ, Μπεν, Γεσίλ (61ο λεπτό Λάμπρου).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ)
: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (80ο λεπτό Αϊντάρεβιτς), Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος (85ο λεπτό Βινίσιους), Αραούχο, Αλμέιδα (16ο λεπτό Μπακασέτας).

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-3

Γκολ: 20ο λεπτό Μπίσεσβαρ, 68ο λεπτό Ενρίκε-27ο λεπτό Κλωναρίδης, 79ο λεπτό Λουντ, 90΄+3΄ Μόλινς

Κίτρινες Κάρτες: 59ο λεπτό Κίτσιου,70ο λεπτό Σάχοβ,74ο λεπτό Ενρίκε, 80ο λεπτό Κάνιας-18ο λεπτό Μόλινς, 63ο λεπτό Οδ. Βλαχοδήμος, 67ο λεπτό Βιγιαφάνες, 72ο λεπτό Κουρμπέλης, 82ο λεπτό Μαρινάκης

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Μπρκιτς, Κίτσιου, Λέοβατς, Πούγγουρας, Κρέσπο, Tσίμιροτ, Σάχοβ, Μπίσεσβαρ, Ενρίκε (77ο λεπτό Κάνιας), Ουάρντα (88ο λεπτό Χαρίσης),Πρίγιοβιτς (67ο λεπτό Κουλούρης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί (43ο λεπτό Ευαγγέλου), Κουτρουμπής, Κουρμπέλης, Χουλτ, Μαρινάκης, Λουντ, Ρέις (48ο λεπτό Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης, Μολίνς.

Οι υποψήφιοι αντίπαλοι της ΑΕΚ

H AEK λοιπόν θα βρίσκεται στην Γ’ προκριματική φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, με την κλήρωση να γίνεται στις 14 Ιουλίου.

Οι υποψήφιοι αντίπαλοι του «δικέφαλου» είναι οι: Ντινάμο Κιέβου, Άγιαξ, Βικτόρια Πλζέν, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Μπριζ. Στις 25 ή 26 Ιουλίου θα γίνει το πρώτο ματς, ενώ 1-2 Αυγούστου είναι προγραμματισμένη η ρεβάνς.

Ο Πανιώνιος ως τελευταίος της βαθμολογίας των πλέι οφ, ξεκινά νωρίτερα τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις, καθώς θα παίξει στις 13 Ιουλίου για τον β’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Μια εβδομάδα μετά θα γίνει η ρεβάνς.

Μια μέρα μετά το πρώτο ματς της ΑΕΚ, θα αγωνιστούν για τον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός. Στις 3 Αυγούστου θα διεξαχθούν οι επαναληπτικοί αγώνες των δύο ομάδων με τους αντιπάλους τους.