Eπέστρεψε στην κορυφή η ΑΕΚ - Νέα νίκη για Παναθηναϊκό

Το πιο κρίσιμο ντέρμπι στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ πήρε η ΑΕΚ. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ νίκησε με 1-0 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, χάρη σε γκολ του Τάσου Μπακασέτα με σουτ στο 42ο λεπτό.

Το σκορ θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερες διαστάσεις, καθώς η ΑΕΚ έχασε αρκετές ευκαιρίες, με πιο μεγάλη αυτή του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 6ο λεπτό.

Ο έμπειρος παίκτης κέρδισε πέναλτι, όταν από σέντρα που επιχείρησε, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ενρίκε. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ.

Έτσι ο “δικέφαλος” επέστρεψε στην κορυφή, ενώ την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη

Γκολ: 42ο λεπτό Μπακασέτας

Κίτρινες Κάρτες: 20ο λεπτό Μάνταλος, 25ο λεπτό Χριστοδουλόπουλος,80’ Γιόχανσον-20ο λεπτό Κάμπος, 36ο λεπτό Ενρίκε, 45ο λεπτό Πρίγιοβιτς, 45ο λεπτό Χαρίσης, 64ο λεπτό Μάτος, 90ο λεπτό Κρέσπο

Κόκκινη Κάρτα: 96ο λεπτό Μαλεζάς

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Μπρκιτς, Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο, Λέοβατς, Χαρίσης, Κάνιας, Τσίμιροτ, Κάμπος, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.

pao-1

Νωρίτερα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με το ίδιο σκορ του Πανιώνιου στην Λεωφόρο, με τον Λουντ με διαγώνιο δεξί σουτ στο 17ο λεπτό, να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Γκολ: 17ο λεπτό Λουντ

Κίτρινες Κάρτες: 36ο λεπτό Κλωναρίδης, 42ο λεπτό Χατζηγιοβάνης, 44ο λεπτό Λέτο, 80ο λεπτό Κουτρουμπής-49ο λεπτό Μασούντ, 56ο λεπτό Ρισβάνης, 67ο λεπτό Οικονόμου

Κόκκινες Κάρτες: 90ο λεπτό Οικονόμου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης):
Ο. Βλαχοδήμος, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Μολέντο, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Χατζηγιοβάνης (67ο λεπτό Βιγιαφάνιες), Λουντ, Κλωναρίδης (74ο λεπτό Ρέις), Λέτο (85ο λεπτό Πίσπας).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής (79ο λεπτό Αντωνιάδης), Σιώπης, Κόρμπος, Μασούντ, Μπεν, Μασούρας (71ο λεπτό Σαββίδης), Γεσίλ (46ο λεπτό Λάμπρου).