Euro 2016: Στους 4 η Πορτογαλία του Σάντος

Στα ημιτελικά του Euro προκρίθηκε η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος μετά τη χθεσινή επικράτηση επί της αξιόμαχης Πολωνίας στα πέναλτι. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση έληξαν 1-1 και η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, με τους Ίβηρες να επικρατούν με 5-3.

Ο Λεβαντόφσκι έβαλε μπροστά στο σκορ τους Πολωνούς μόλις στο 2ο δεύτερο λεπτό, με τους Πορτογάλους να κυνηγούν από νωρίς. Έχοντας μάλιστα σε κακή μέρα τον Κριστιάνο Ρονάλντο, τα πράγματα έδειχναν σκούρα.

Ωστόσο η ισοφάριση του Σάντσες (33′), η απόκρουση του Πατρίσιο στο πέναλτι του Μπλαστσικόφσκι αλλά και η επίδειξη ψυχραιμίας από τον Κουαρέσμα στην τελευταία εκτέλεση έγειραν προς το μέρος των Πορτογάλων την πλάστιγγα και πλέον αναμένουν τον αντίπαλό τους στα ημιτελικά από τον αγώνα Ουαλίας – Βελγίου.