Η Αγγλία επικράτησε με ανατροπή της Ουαλίας στον βρετανικό "εμφύλιο"

Ο βρετανικός “εμφύλιος” τα είχε όλα: πάθος, τρία γκολ, ανατροπή στο σκορ και ένα ρεκόρ.

Το σκορ άνοιξε ο Γκάρεθ Μπέιλ για την Ουαλία στο 42ο λεπτό  με απευθείας εκτέλεση φάουλ – όπως και στο παιχνίδι κόντρα στη Σλοβακία.

Ωστόσο, στην επανάληψη, – και παρά τη σκληρή άμυνα των Ουαλών,  η ομάδα του Ρόι Χότζον ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ με τα γκολ των Βάρντι (56’) και Στάριτζ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με το παιχνίδι να λήγει 2-1 υπέρ των Άγγλων.

Το ρεκόρ: Ο Ράσφορντ (18 ετών) έγινε ο πιο μικρός σε ηλικία παίχτης της Αγγλίας που αγωνίζεται σε EURO.

Πλέον, η Αγγλία έφτασε τους τέσσερις βαθμούς μένοντας μόνη πρώτη στον δεύτερο όμιλο του Euro. Ακολουθούν η Σλοβακία και η Ουαλία, οι οποίες ισοβαθμούν με τρεις (η δεύτερη έχει πλεονέκτημα λόγω νίκης στο μεταξύ τους ματς) και η Ρωσία είναι ουραγός με έναν.