Ντιναμό Μόσχας - Παναθηναϊκός 2-1

Μια άτυχη στιγμή και ένα ολέθριο λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού έφεραν την ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Ρωσία με τους πράσινους να χάνουν 2-1 από την Ντιναμό Μόσχας παρά το γεγονός ότι είχαν προηγηθεί στο ματς με τον Μπεργκ στο 15′ και για 55 λεπτά ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους.

Οι γηπεδούχοι όμως πίεσαν περισσότερο στο δεύτερο μέρος κατάφεραν και έφτασαν στην ανατροπή σε επτά λεπτά 55′ και 61′ ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είχαν και δυο δοκάρια και θα μπορούσαν να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ.

Από την πλευρά του βέβαια και ο Παναθηναϊκός δεν παράτησε το ματς και έψαξε μέχρι τέλους την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε παρά τις αλλαγές του Αναστασίου.

Ο τεχνικός του τριφυλλιού επέλεξε να κάνει αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα των πράσινων ενώ παρέταξε την ομάδα του με ένα 4-1-4-1 θέλοντας να κλείσει τους χώρους και τοποθέτησε δυο ιδιαίτερα αμυντικογενείς παίκτες στην πλευρά της μεσαίας γραμμής για να βοηθήσει στο να κλείσουν οι πτέρυγες.