Ισόπαλη στο πρώτο της φιλικό η ΑΕΚ με τη Χάποελ Τελ Αβίβ

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο πρώτος φιλικός αγώνας της ΑΕΚ επί πολωνικού εδάφους, που έφερε αντίπαλο της αθηναϊκής ομάδας τη Χάποελ Τελ Αβίβ.

Το συγκρότημα του Τραϊανού Δέλλα ήταν πολύ καλό στο πρώτο ημίχρονο, όταν έπαιξε με διάταξη 4-2-3-1. Η ΑΕΚ είχε ρυθμό, δύναμη και ταχύτητα στο παιχνίδι της, φέρνοντας σε δύσκολη θέση τους αντιπάλους της.

Παίζοντας απλό ποδόσφαιρο, οι ”κιτρινόμαυροι” έφταναν εύκολα στην περιοχή της Χάποελ και αφού στάθηκαν άτυχοι στο 35΄ με το δοκάρι να σταματά την προσπάθεια του Τζιμπούρ, άνοιξαν το σκορ στο 38΄ με κεφαλιά του Αραβίδη σε εκτέλεση κόρνερ τουΒάργκας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δέλλας άλλαξε το σύστημα σε 4-3-3, αλλά η ομάδα του ”φρέναρε”. Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά, οι Ισραηλινοί ανέλαβαν πρωτοβουλία και ισοφάρισαν στο 55΄, από λάθος υπολογισμό του Βούρα και πλασέ του Χίζα.

Μετά την ισοφάριση η Ένωση “αφυπνίστηκε”, έβγαλε περισσότερο πάθος στο παιχνίδι της, έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κρισάντους στο 63ο λεπτό αλλά δεν κατόρθωσε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ.

Πηγή: Ναυτεμπορική