Το τρίποντο του Σπανούλη έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό

Στο τελευταίο δέκατο του δευτερολέπτου του δεύτερου τελικού, ο Σπανούλης πέτυχε τρίποντο, απάντησε σε αυτό του Διαμαντίδη και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό, γράφοντας το τελικό 68-66. Πλέον η σειρά των τελικών είναι στο 1-1

Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σουτ, ο Διαμαντίδης είχε πετύχει τρίποντο και είχε βάλει μπροστά τον Παναθηναϊκό. Πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ήταν και ο Γιώργος Πρίντεζης, που σταμάτησε στους 20 πόντους. Από τον Παναθηναϊκό  12 πόντους είχε ο Παππάς, 9 ο Γκιστ, 8 ο Καλάθης κι άλλους τόσους ο Διαμαντίδης.

Χάρη στον Καλάθη και τον Φελντέιν, ο Παναθηναϊκός πήρε στην αρχή του ματς ένα ελαφρύ προβάδισμα με 5-0 και 8-4, αλλά ο Ολυμπιακός παρέμενε κοντά στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με το …φτωχό 14-11.

Με τον Γιώργο Πρίντεζη να είναι ο κορυφαίος των ερυθρόλευκων στο πρώτο ημίχρονο και με τον Παπανικολάου να πετυχαίνει ένα δύσκολο τρίποντο σε νεκρό χρόνο, το ημίχρονο τελείωσε με τους Πειραιώτες να έχουν το ελάχιστο προβάδισμα (31-32).

Στη Τρίτη περίοδο το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια. Oι ερυθρόλευκοι έφτασαν μέχρι και το +6 (44-50), με τον Παππά να κρατά (με βολές κυρίως) όρθια την ομάδα του. Τελικό σκορ τρίτης περιόδου: 46-50.

Και στην τέταρτη περίοδο το ματς βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού. Στο τέλος, οι δύο ομάδες δοκιμάστηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα» των βολών. Ο Λοτζέσκι έχασε μία (63-65) κι έδωσε την ευκαιρία στον Διαμαντίδη, στα 8” πριν τη λήξη, να πετύχει απίστευτο τρίποντο και να φέρει μπροστά το τριφύλλι με 66-65. Όμως ο Σπανούλης δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με μυθικό τρίποντο στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στους Πειραιώτες.

Το τρίτο ματς της σειράς θα γίνει την προσεχή Πέμπτη (25/5) στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 31-32, 46-50, 66-68

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Φώτσης 6 (2), Φελντέιν 6, Καλάθης 8 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα 3, Παππάς 12 (1), Διαμαντίδης 8 (1), Γκιστ 9, Γουίλιαμς 5

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 20, Μάντζαρης 7 (1), Χάντερ 7, Στρόμπερι, Αγραβάνης 5 (1), Ουόρικ, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 7, Παπανικολάου 9 (1)