«Αυτοκτόνησε» ο Τσιτσιπάς κι αποκλείστηκε από το US Open στον 3ο γύρο

Ένα ματς που κρατούσε στα χέρια του κατάφερε να χάσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ν΄ αποκλειστεί στον 3ο γύρο του US Open.

Ο Έλληνας τενίστας ηττήθηκε σε ματς-θρίλερ με 3-2 σετ από τον Κροάτη, Μπόρνα Τσόριτς και γνώρισε απρόσμενο αποκλεισμό από το αμερικανικό Grand Slam της Νέας Υόρκης, στο οποίο είχε μεγάλες βλέψεις.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο 4ο σετ, εκεί όπου ο Τσιτσιπάς απώλεσε 6 match points για να το χάσει τελικά με 7-5. Στο 5ο τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον Τσόριτς να παρουσιάζεται πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία του και να παίρνει τη μεγάλη νίκη και μαζί το «εισιτήριο» για τους «16» της διοργάνωσης.

Τα σετ: 6-7(2), 6-4, 4-6, 7-5, 7-6(4),

Ο Έλληνας πρωταθλητής, είχε το προβάδισμα με 2-1 σετ και βρέθηκε να προηγείται 5-1 games στο 4ο σετ, ξοδεύοντας συνολικά έξι match points σε δύο διαφορετικά games, πριν τελικά υποκύψει από τον εξαιρετικό Τσόριτς, στο tie break του καθοριστικού σετ μετά από 4 ώρες και 36 συγκλονιστικά λεπτά στο Louis Armstrong.