Πήρε ανάσα στο Μόναχο ο Ολυμπιακός

Με τους Σπανούλη και Στρέλνιεκς να κάνουν μεγάλο ματς στη δ’ περίοδο και έναν εξαιρετικό ΛεΝτέι, ο Ολυμπιακός επικράτησε 72-62 στο Μόναχο της Μπάγερν και επέστρεψε στις νίκες (4-4) ύστερα από τρεις σερί ήττες!

Ο Ζακ ΛεΝτέι σημείωσε double double (12π., 12ρ.), σταμάτησε με εξαιρετική άμυνα τον Ντέρικ Ουίλιαμς στην 4η περίοδο και ο Ολυμπιακός πέρασε με 72-62 από την AUDI DOME του Μονάχου. Μιλουτίνοφ (11π., 7ρ.) και Λεντέι (12π., 12ρ.)κράτησαν την ομάδα τους για τρία δεκάλεπτα και στο τελευταίο Στρέλνιεκς (10π. στο συγκεκριμένο διάστημα) και Σπανούλης (6π., 3σ. στο συγκεκριμένο διάστημα) οργίασαν.

Με αυτή τη νίκη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Euroleague, ο Ολυμπιακός έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 3-0 (ΤΣΣΚΑ, Παναθηναϊκός, Φενερμπαχτσέ) αύξησε σε 4 τις νίκες του και περιμένει πλέον την αήττητη μέχρι στιγμής πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης, στο ΣΕΦ, την Πέμπτη (22/11, 20:45).Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλή άμυνα και διέθετε πιο ισχυρές προσωπικότητες από τη Μπάγερν. Με το σκορ στο 53-56 ο Ολυμπιακός βρήκε καλάθι και φάουλ με τον Στρέλνιεκς, τρίποντο του Σπανούλη και καλάθι και φάουλ του ίδιου, μετατρέποντας το σκορ σε 53-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 27-31, 43-45, 62-72

Μπάγερν Μονάχου (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς 3 (1), Κινγκ, Κόπονεν 9 (1), Ραντόσεβιτς, Λούτσιτς 15, Λο 6, Τζέντοβιτς 2, Αμαΐζε, Μπαρτέλ 4, Γουίλιαμς 15 (1), Μπούκερ 6.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4 (5ασ.), Σπανούλης 9, (2), Τίμα 10 (2), Μιλουτίνοφ 11 (1τρ., 7 ριμπ.), Στρέλνιεκς 10 (1), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 4, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12 (12ριμπ.).