Πεντάρα η Ρωσία στην πρεμιέρα του Μουντιάλ-Η "απολογία" Πούτιν στον Άραβα πρίγκιπα (βίντεο)

Το ιδανικό ξεκίνημα στο Μουντιάλ έκανε η Ρωσία, η οποία “διέλυσε” με 5-0 τη Σαουδική Αραβία στο εναρκτήριο ματς της διοργάνωσης.

Ο Γκαζίνσκι στο 12΄ άνοιξε το σκορ, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Τσερίσεφ έβαλε τις βάσεις για το «τρίποντο».

Η Ρωσία δεν έβαλε φρένο στο δεύτερο μέρος, όπου στο 71΄ με τον Τζιούμπα έκανε το 3-0, ενώ με άλλα δύο τέρματα στις καθυστερήσεις (90΄+1 Τζιούμπα και 90΄+5 Γκολόβιν) «σφράγισε» την επιβλητική της εμφάνιση.

Η “απολογία” Πούτιν

Το 1-0 έμελλε να σημειώσει ο Γκαζίνσκι, στο 12ο λεπτό της πρεμιέρας απέναντι στους Σαουδάραβες. Η κάμερα έδειξε τον Ρώσο Πρόεδρο, Βλαντιμίρ Πούτιν, να «απολογείται» με χαρακτηριστική κίνηση στον Πρίγκιπα της Σαουδικής Αραβίας, Μοχάμεντ μπιν Σαλμάν, και εν συνεχεία να του δίνει το χέρι.