Πέρασε και από την Τουρκία ο Ολυμπιακός! Νίκησε με 58-61 την Εφές

Ο Ολυμπιακός δε λύγισε από την κούραση της προχθεσινής υπερπροσπάθειας με την ΤΣΣΚΑ και νίκησε και την Αναντολού Εφές στην Τουρκία με 58-61.

Οι Πειραιώτες είχαν σε σπουδαία βραδιά τον Βασίλη Σπανούλη (12π., 4ρ., 4ασ., 5λ.), ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Τζαμέλ ΜακΛιν (9π., 7ρ., 3ασ.) και Χόλις Τόμπσον (11π., 5ρ.).

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Βασίλης Σπανούλης μοίραζε και σκόραρε, Ουίλτζερ, Ρόμπερτς ευστοχούσαν από τη γραμμή των 6.75 κι έτσι οι Πειραιώτες βρέθηκαν γρήγορα στο +10.

Οι γηπεδούχοι με τους Ντάνστον και Μπράουν να κάνουν καλή δουλειά μείωσαν προσωρινά, όμως ο Ολυμπιακός λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου πέρασε μπροστά μέχρι και με 11 πόντους (24-33).

Στην τέταρτη περίοδο η Εφές πέρασε προσωρινά μπροστά, όμως ένα λεπτό πριν τη λήξη, ο Βασίλης Σπανούλης ευστόχησε από τα 6.75 για να κάνει το 56-59. Στο τέλος, η άμυνα ήταν αυτή που χάρισε τη νίκη στους Πειραιώτες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής και η βαθμολογία: