Ένα βήμα πριν την κατάκτηση της ευρωπαϊκής κορυφής η Εθνική Νέων Μπάσκετ

Το χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Κρήτη θα διεκδικήσει σήμερα το βράδυ στις 21:15, η εθνική ομάδα μπάσκετ Νέων ανδρών, που συνέτριψε χθες την Ισπανία στον ημιτελικό, με 77-56.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παίζοντας εκπληκτικά από την αρχή της αναμέτρησης επέβαλε απόλυτα το παιχνίδι του και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στον αυριανό τελικό, κατά τον οποίο θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ.

Οι δυο ομάδες δυσκολεύονταν πολύ να βρουν σκορ στη δεύτερη περίοδο, αλλά η Ελλάδα συνέχισε να έχει μεγάλη απόσταση (30-16, στο 15′). Με το ίδιο μοτίβο «κύλησε» και το υπόλοιπο του δευτέρου δεκαλέπτου μέχρι το 37-24 του ημιχρόνου.

Ο Καρράς μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο και με την πολύτιμη βοήθεια του δημιουργού Κόνιαρη κράτησε τη διαφορά πολύ ψηλά (50-36, στο 25′). Ο Χαραλαμπόπουλος πήρε τη σκυτάλη και ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 15 (56-41, στο 28′). Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 60-45.

Με τον Χρηστίδη να «μεταφράζει» σε πόντους τις πάσες των γκαρντ, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 (65-45, στο 32′). Κάπου εκεί, όλοι κατάλαβαν ότι επιστροφή για τους Ισπανούς δεν υπάρχει. Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα και η Ελλάδα έφτασε στη νίκη-πρόκριση με 77-56.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 37-24, 60-45, 77-56.