Έκανε το 1-0 ο Ολυμπιακός - Πράξη δεύτερη στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη

Το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για να κατακτήσει το πρωτάθλημα έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 63-58. Οι «ερυθρόλευκοι» τα έδωσαν όλα στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο και πέτυχαν μια σπουδαία νίκη. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησε το πλεονέκτημα της έδρας και πλέον προηγείται με 1-0 στη σειρά των τελικών.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ στα τελευταία λεπτά πέτυχε κρίσιμους πόντους, δίνοντας το προβάδισμα στους πρωταθλητές Ελλάδας. Ο Σέρβος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 12 πόντους, έχοντας 4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Γιώργος Πρίντεζης (12π.) και Βασίλης Σπανούλης (11π.), ο οποίος έκανε double-double, καθώς μοίρασε και 10 ασίστ.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ, όπου την Πέμπτη ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με στόχο να κάνει το δεύτερο βήμα για την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος.