Στα ημιτελικά Ρεάλ και Ατλέτικο - Το σημερινό πρόγραμμα

Oι δύο πρώτες ομάδες που κατάφεραν να φτάσουν στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, είναι η Ρεάλ Μαδρίτης και η Ατλέτικο.

Οι Μαδριλένοι που στο πρώτο ματς, είχαν νικήσει στην Γερμανία με 2-1, επιβλήθηκαν στην παράταση με 4-2.

Το γκολ, που ουσιαστικά έκρινε την πρόκριση για τους Μαδριλένους, πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 104ο λεπτό, ωστόσο ο Πορτογάλος, ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ, πέτυχε συνολικά τρία γκολ στην αναμέτρηση και έγινε έτσι ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης, που φτάνει τα 100 τέρματα.

Στην Αγγλία, Λέστερ και Ατλέτικο Μαδρίτης ήρθαν ισόπαλες 1-1, με την ισπανική ομάδα να παίρνει την πρόκριση, χάρη το 1-0 του πρώτου αγώνα στην Ισπανία.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπάγερν Μονάχου 4-2 (κ.α. 1-2)
Τα γκολ: 76ο, 104ο λεπτό και 109ο λεπτό Ρονάλντο, 112ο λεπτό Ασένσιο-53ο λεπτό Λεβαντόφσκι, 77ο λεπτό αυτογκόλ Ράμος
Κόκκινη κάρτα: 84ο λεπτό Βιδάλ

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Nάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Νάτσο, Μαρσέλο, Κρόος (114’ Κόβατσιτς), Μόντριτς, Κασεμίρο, Ίσκο (71’ Βάσκεθ), Μπενζεμά (64’ Ασένσιο), Ρονάλντο

Μπάγερν Μονάχου (Κάρλο Αντσελότι):
Νόιερ, Λαμ, Αλάμπα, Χούμελς, Μπόατενγκ, Αλόνσο (75’ Μίλερ), Βιδάλ, Αλκάνταρα, Ρόμπεν, Ριμπερί (71’ Κόστα), Λεβαντόφσκι (88’ Κίμιχ)

Λέστερ-Ατλέντικο Μαδρίτης 1-1

Τα γκολ: 61ο λεπτό Βάρντι-26ο λεπτό Σαούλ

Λέστερ (Κρεγκ Σέικσπιρ): Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν (84′ Αμαρτέι), Μπεναλουάν (46′ Τσίλγουελ), Φουξ, Εντιντί, Ντρινκγουότερ, Μαχρέζ, Ολμπράιτον, Οκαζάκι (46′ Ουγιόα), Βάρντι.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμέονε): Όμπλακ, Χουάνφραν (56′ Λούκας Ερνάντεθ), Σάβιτς, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς (74′ Κορέα), Χοσέ Μαρία Χιμένες, Γκάμπι, Σαούλ, Κόκε, Καράσκο (69′ Τόρες), Γκριεζμάν.

Το αποψινό πρόγραμμα έχει ως εξής:

Μονακό-Ντόρτμουντ (21:45)

Μπαρτσελόνα-Γιουβέντους (21:45)

Η Μονακό στο πρώτο ματς είχε νικήσει με 3-2, ενώ η Γιουβέντους κρατά την τύχη στα χέρια της, καθώς είχε επιβληθεί με 3-0.