Δείτε την τρίποντη «βόμβα» του Σπανούλη που έχρισε πρωταθλητή τον Ολυμπιακό (vid)

Ήταν από τα παιχνίδια που ο κάθε υγιής φίλαθλος θα ευχόταν να μην τελειώσουν ποτέ. Ο 4ος τελικός της Basket League (όπως και οι τρεις προηγούμενοι) ήταν ένα απίστευτο θρίλερ, το οποίο είχε και πάλι στο φινάλε του την υπογραφή του Βασίλη Σπανούλη.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε τα μάτια του στο τέλος της πρώτης παράτασης, όταν προηγήθηκε με 71-68 και ο Χάκετ στα 4” έχασε δύο βολές, με τους πράσινους να χάνουν το ριμπάουντ και με κάτι περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο να υπολείπεται στο χρονόμετρο, ο Μάντζαρης ισοφάρισε με τρίποντο σε 71-71 και έστειλε το ματς σε 2η παράταση.

Εκεί και πάλι ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 81-79 και, αφού έχασε την επίθεση, ο Σπανούλης (με τον Διαμαντίδη κρεμασμένο πάνω του) με τρίποντο, 1,9” πριν το τέλος, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του και έδωσε το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό με συνολικό σκορ 3-1 νίκες.